Anasayfa  |   İletişim  | AR
İslâmî İlimler Fakültesi
YÖK ATLAS
İslami İlimler % 100 Burslu
İslami İlimler % 50 Burslu
İslami İlimler % 25 Burslu
  YÖK ATLAS
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
FSMVÜ | Gürcistan’da İslâmiyet’in Dünü Bugünü Yarını
Haber Etkinlik Arşivi
Gürcistan’da İslâmiyet’in Dünü Bugünü Yarını

 

6 Mayıs 2016

İslâmi İlimler Fakültesi ve Gürcistan Dostluk Derneği tarafından organize edilen “Uluslararası Gürcistan’da İslâmiyet’in Dünü Bugünü Yarını” sempozyumu 7-8 Mayıs tarihlerinde Topkapı Yerleşkesi’nde düzenlendi.

Sempozyumun 6 Mayıs’ta gerçekleşen açılış programında konuşan Gürcistan Dostluk Derneği Başkanı Ali Rıza Altunel, ilk kez üniversite katkısıyla bu denli büyük bir program düzenlediklerini belirterek “Gürcistan nüfusunun %30’u Müslüman’dır. Onların varlığı, Türkiye’deki Müslüman ve Gürcüler olarak bizi bu konu üzerinde yoğunlaştırdı ve ortaya 2 gün sürecek sempozyum programı çıktı.” dedi.

İslâm: Dostluk ve Barış Dini

İslâmi İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Turan Arslan, Hz. Muhammed’in “Burada bulunanlar bulunmayanlara tebliğ etsin.” sözüne mukabil, sahabenin, tâbiin ve tebe-i tâbiin İslâm’ın nurunu dünyanın her yerine ulaştırmak için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerinin ve bu gayretin sonunda İslâm’ın yayıldığının altını çizerek Müslümanların gittikleri her yere dostluğu ve barışı götürdüğünü, o yerlerden birinin de Gürcistan olduğunu aktardı.

Gürcistan Patrikhanesi Tamarmepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adam Vahtang Akhaladze, Hristiyan ve Müslümanların barış ve sevgiyi tüm insanlığa yaymalarını dilediği konuşmasında Gürcistan Hristiyanları ve Müslümanları olarak herkesin dostu olduklarını söyledi.

Rektörümüz Prof. Dr. Musa Duman, sempozyumun Türkiye ve Gürcistan’da yaşayan Gürcüleri bir araya getirmesi bakımından çok önemli olduğunu vurguladı. Sempozyumun, iki ülke arasındaki kültürel ve akademik ilişkilere katkı sunmasını temenni eden Duman, üniversite olarak Türkiye’nin çevresindeki tüm İslâm ve gayrimüslim coğrafyasıyla ilgilendiklerini ifade etti.

Türkiye Gürcistan Parlamento Dostluk Grubu Başkanı Artvin Milletvekili İsrafil Kışla da iki ülke ilişkilerinin gelişmesini dileyerek yakın zamanda Gürcistan parlamentosunda da kurulacak dostluk grubu sayesinde iki ülkenin daha da yakınlaşacağını belirtti.

Açılış konuşmalarının ardından Gürcistan Dostluk Derneği tarafından hazırlanan “Osmanlı Gürcüleri” belgeselinin gösterimi yapıldı. İki gün süren oturumlarda ise Gürcistan’ın İslâm tarihi, sosyal, kültürel ve ekonomik hayata etkileri üzerinden değerlendirildi.  • http://iif.fsm.edu.tr/resimler/upload/12016-05-10-03-25-55pm.JPG
  Türkiye Gürcistan Parlamento Dostluk Grubu Başkanı Artvin Milletvekili İsrafil Kışla
 • http://iif.fsm.edu.tr/resimler/upload/22016-05-10-03-25-55pm.JPG
  Rektörümüz Prof. Dr. Musa Duman
 • http://iif.fsm.edu.tr/resimler/upload/32016-05-10-03-25-55pm.JPG
  Gürcistan Patrikhanesi Tamarmepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adam Vahtang Akhaladze
 • http://iif.fsm.edu.tr/resimler/upload/42016-05-10-03-25-56pm.JPG
  Gürcistan Dostluk Derneği Başkanı Ali Rıza Altunel
 • http://iif.fsm.edu.tr/resimler/upload/52016-05-10-03-25-56pm.JPG
  İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Turan Arslan
 • http://iif.fsm.edu.tr/resimler/upload/62016-05-10-03-25-56pm.JPG
  Gürcistan'da İslâmiyet'in Dünü Bugünü Yarını Sempozyumu
 • http://iif.fsm.edu.tr/resimler/upload/72016-05-10-03-25-56pm.JPG
  Gürcistan'da İslâmiyet'in Dünü Bugünü Yarını Sempozyumu

Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi