Anasayfa  |   İletişim  | AR
İslâmî İlimler Fakültesi
YÖK ATLAS
İslami İlimler % 100 Burslu
İslami İlimler % 50 Burslu
İslami İlimler % 25 Burslu
  YÖK ATLAS
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
FSMVÜ | Pratik Arapça Eğitim Programı
Duyuru Arşivi
Pratik Arapça Eğitim Programı

FATİH SULTAN MEHMET VAKIF ÜNİVERSİTESİ
İSLAMİ İLİMLER FAKÜLTESİ VE SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZİ İŞBİRLİĞİ İLE
PRATİK ARAPÇA EĞİTİM PROGRAMI 

 

Program Koordinatörü:
Prof. Dr. Ali BULUT
Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
İslami İlimler Fakültesi Kurs Koordinatörü
 
 
 
Programın Amacı:
 
    Fıkıh, Hadis, Tefsir gibi İslami İlimlerde ana kaynakların dili olduğu kadar İslam Dünyasında 250 milyon Müslümanın dili olan Arapça, bugün gerek ticarî ve iktisadî hayatta, gerekse turizm ve diplomasi alanında büyük önem arz etmektedir.
   
    Arapça metinleri okuyup anlama ve dilimize çevirme kadar Arapça konuşma ve yazma da önemlidir. Arapçayı, anadili olarak konuşan Arap akademisyenlerden; İngilizceyi, Fransızcayı, Almancayı anavatanında öğrenmek kadar anlamlı ve verimli olacaktır.

    Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi olarak İslami İlimler Fakültemizin yıllarca yurt dışında dil öğrenimi görmüş kadrolu Türk hocaları yanında; yabancılara Arapça öğretimi alanında uzman olan sözleşmeli Arap hocaların temelden ileri seviyeye kadar verecekleri derslerle Türkiye’de kaliteli ve seviyeli Arapça öğretiminin mümkün olduğunu göstermek en önemli hedeflerimizden biridir.

    Herhangi bir Arap ülkesine gitmeden ülkemizde Arapça öğrenilebileceğini, Arapça konuşulabileceğini ispat etmek istiyoruz.


Kurlar:
 
“Arapça” eğitim programı toplam 3 kurdan oluşmaktadır. 
  
 1. Başlangıç Seviyesi
 2. Orta Seviye
 3. İleri Seviye
 
 
Programın İçeriği:
 
    Bir kur eğitim süresi toplam 80 saattir. Her kurda ara sınav ve kur sonunda genel sınav yapılmaktadır. Kur sonundaki genel sınavda başarılı olan kursiyerler, bir üst seviyeye devam etme hakkını kazanmaktadır.
 

Kursiyer Profili:
 
    Arapça öğrenmek isteyen herkes, yaşı ve eğitim durumu ne olursa olsun bu kurlara katılabilir. Yeni başvuran bir kursiyerin katılacağı kur seviyesi, ilk gün yapılacak Seviye Tespit Sınavı ile belirlenmektedir. Kuran-ı Kerim okumayı bilen ya da İmam Hatip Lisesi mezunu olanlar kayıtta bu durumlarını belirtmelidirler.
  

Kur Açılma Şartları:
 
Yeterli kayıt olduğu takdirde kurs açılacaktır. Talep üzerine bayanlara özel sınıflar açılabilir.   
 

Kur Programı:
 
Kursiyerlerimiz, hafta içi veya hafta sonu kurlarından hangisini tercih ettiğini kayıt esnasında açıkça belirtmelidir.
 
  
Eğitmen Kadrosu:
 
    Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi’nin Arapça öğretim alanında uzman Türk ve Arap Öğretim Üyelerinden meydana gelmektedir.
  
 
Eğitim Ücreti: 
 
    Toplam 80 saatlik bir kur ücreti: 600 TL. İndirim oranlarımız için TIKLAYINIZ.

 


Eğitim Materyali: 
 
    Derslerde okutulacak ve izlenecek eğitim materyali, alanında uzman Arap akademisyenler tarafından yeni hazırlanan ve Türkiye’de ilk defa Üniversitemiz tarafından 2013 Mart ayında bastırılan 8 ciltlik el-Lisanü’l-Ümm serisi kitapları ve CD’leri olacaktır. Bu kitap ve CD’ler kursiyerlerimize kütüphanemizde % 50 indirimle verilmektedir.
 

Özel Arapça Eğitim Programları:
   
     İlahiyat Fakülteleri Arapça Muafiyet Sınavına hazırlık, Yüksek Lisans Temel İslam Bilimleri Sınavlarına hazırlık ya da Müftülük ve Vaizlik Sınavlarına hazırlık amacıyla, yeterli kayıt olduğu takdirde Özel Arapça Programları açılabilir.
     Ayrıca sağlık çalışanları, hac ve umre rehberleri, ithalat ve ihracat elemanları, turizm rehberleri, ticaret erbabı ve işadamları için de yeterli kayıt olduğu   takdirde Özel Arapça Programları açılabilir.


  • http://iif.fsm.edu.tr/resimler/upload/Pratik-Arapca-Egitim-Programi-1270514.jpg
    Pratik Arapça Eğitim Programı

Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi