Anasayfa  |   İletişim  | AR
İslâmî İlimler Fakültesi
YÖK ATLAS
İslami İlimler % 100 Burslu
İslami İlimler % 50 Burslu
İslami İlimler % 25 Burslu
  YÖK ATLAS
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
FSMVÜ | Yabancılara Arapça Öğretimi Sempozyumu
Haber Etkinlik Arşivi
Yabancılara Arapça Öğretimi Sempozyumu

18 Aralık 2015

Üniversitemiz İslâmi İlimler Fakültesi ve Lübnan Trablus Üniversitesi iş birliği ile Dünya Arapça Günü münasebetiyle hazırlanan “Yabancılara Arapça Öğretim Metotlarının Geliştirilmesi Uluslararası Sempozyumu” Topkapı Yerleşkesi’nde düzenlendi.

Türkiye’de öğretim dili Arapça olan ilk fakülte olma özelliğine sahip Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi İslâmi İlimler Fakültesi, 18 Aralık Dünya Arapça Günü dolayısıyla “Yabancılara Arapça Öğretim Metotlarının Geliştirilmesi” adlı uluslararası bir sempozyum gerçekleştirdi.

Rektör Yardımcımız Prof. Ümit Doğay Arınç ve İslâmi İlimler Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Ahmet Turan Arslan başta olmak üzere Türkiye ve dünyadan birçok akademisyenin katıldığı sempozyumda, Arapça öğretiminin problemlerine çözüm üretmek ve Arapça öğretim programlarını geliştirmek amacıyla farklı başlıklarda 3 gün boyunca bildiriler sunuldu.

Sempozyumun açılışında konuşan Prof. Dr. Ahmet Turan Arslan, Türkiye’nin Arap ülkeleriyle ekonomik, siyasi, coğrafi ve kültürel ilişkilerinin arttığına dikkat çekerek ilişki ağının büyümesinin Arap diline olan yönelimi de arttırdığını ifade etti.

Arapça Kutsal Bir Dil

Arapçayı, Arap diline ve dinimize hizmet için Arapça konuşmayanlara sevdirmek ve öğretmek amacıyla bu sempozyumu tertiplediklerini belirten Lübnan Trablus Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Re’fet Mîkâtî, “Kur’an dili, Peygamberimizin dili olması hasebiyle kutsal olan Arapçayı öğretmek için çaba harcamalıyız. Dünyanın büyük devletleri kendi dillerini öğretmek için milyar dolarlar harcıyorlar, bakanlıklar kuruyorlar. Araplar ise maalesef ciddi çalışmalar yapmıyor. Arapçaya ve Kur’an’a bağlılığımız nerede kalıyor diye düşünmek lazım. Özellikle İslâm Teşkilatı Arapça öğretimini ele almalıdır.” dedi.

Sempozyumun Arap dilinin yaygınlaşması açısından bir başlangıç olacağını söyleyen Prof. Ümit Doğay Arınç, “Ülkemizde Arapça öğretiminin uzun bir geçmişi vardır ancak gelişen teknolojiye rağmen Arapça öğretiminde sorunlar hala devam ediyor. 8 yıllık İmam Hatip Lisesi, ardından 4 yıllık İlahiyat Fakültelerinde Arapça öğretimi verildiği halde bir türlü istenilen başarıya ulaşılmıyor. Bu sempozyum, karşılaşılan problemlerin bilimsel açıdan ele alınıp incelenmesinde büyük önem arz ediyor.” diye konuştu. • http://iif.fsm.edu.tr/resimler/upload/12015-12-21-03-18-38pm.JPG
  Prof. Dr. Re'fet Mîkâtî - Prof. Ümit D. Arınç - Prof. Dr. Ahmet Turan Arslan - Prof. Dr. Faysal el - Hayfân
 • http://iif.fsm.edu.tr/resimler/upload/22015-12-21-03-19-01pm.JPG
  Yabancılara Arapça Öğretimi Sempozyumu
 • http://iif.fsm.edu.tr/resimler/upload/32015-12-21-03-19-09pm.JPG
  Yabancılara Arapça Öğretimi Sempozyumu
 • http://iif.fsm.edu.tr/resimler/upload/42015-12-21-03-19-14pm.JPG
  Yabancılara Arapça Öğretimi Sempozyumu
 • http://iif.fsm.edu.tr/resimler/upload/52015-12-21-03-19-20pm.JPG
  Yabancılara Arapça Öğretimi Sempozyumu

Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi