Anasayfa  |   İletişim  | AR  |
İslâmî İlimler Fakültesi
YÖK ATLAS
İslami İlimler
İslami İlimler (Burslu)
İslami İlimler (% 50 İndirim)
  YÖK ATLAS
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
FSMVÜ | “İlmi FSMVÜ’de öğrenip Gana’da yaymak istiyorum”
Haber Etkinlik Arşivi
“İlmi FSMVÜ’de öğrenip Gana’da yaymak istiyorum”

Yüzde yüz Arapça İslâmî İlimler Fakültesinde eğitim için Gana’dan geldi; okumaya başladı, makaleler yazdı, sesini duyurmaya çalıştı. Şimdi ise Üniversitemizde öğrendiği ilmi kendi memleketinde, Gana’da yaymak istiyor. Kariyer Merkezi Kurumsal ilişkiler Koordinatörü Yağmur Sungar sordu, İslâmî İlimler Fakültesi öğrencimiz Abdul Basit Baba ISSAH cevapladı…

Öncelikle seni biraz tanıyalım…

İsmim Abdul Basit Baba ISSAH. Gana’lıyım İslâmî İlimler Fakültesi öğrencisiyim, 28 yaşımdayım.

Türkiye’ye ne zaman geldin?

2014’te geldim. Bu Üniversite de arkadaşlarım vardı, ilk etapta amacım onları ziyaret etmekti.

Üniversitemizden nasıl haberdar oldun?

Burada okuyan Tanzanyalı arkadaşlarım var. İslâmî İlimler üzerine Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi hocalarından özel dersler alıyorlardı. Derslerinin birkaçına ben de katıldım ve o zaman karar verdim; mutlaka buraya gelmeli, bu üniversitede okumalıydım.

Gana’daki eğitimin de İslâmî İlimler üzerine miydi?

Gana’da bir vakıfta bilgisayar mühendisliği alanında çalışıyor, network işleri yapıyordum. Oradaki işlerim çok yoğundu. Bir yandan da İslâmî İlimler alanında kendimi geliştirmeye çalışıyordum. Fakat ilgimin mühendislikten ziyade İslâmî İlimler olduğunu anlamaya başladım. Çalıştığım yerdeki üstlerim de, ders aldığım hocalarım da İslâmî İlimler alanına yoğunlaşmamın daha doğru olacağını söylüyordu. Ben de araştırmaya başladım. Türkiye’ye gelip Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi İslâmî İlimler Fakültesi’nin yüzde yüz Arapça eğitim verdiğini öğrenerek hocalarıyla da tanışınca sınavlara hazırlandım. Çok çalıştım, sabrettim ve kazandım.

Neden İslâmî İlimler Fakültesi’ni tercih ettin? Sana nasıl katkılar sunacağını düşünüyorsun?

Annem ve babam gençliğinde İslâmî İlimler okumayı çok istemişler, onlara nasip olmamış. Ben de istiyordum ancak yaşadığımız kent Akra’da bu alanda eğitim veren bir kurum yoktu. 10 yaşımda başka bir kente, Kumasi’ye gittim ve sekiz yıl kaldım. Al Azhariya Islamic School’da okudum, 2008 yılında Akra’ya geri döndüm ve bilgisayar mühendisliği alanında eğitim almaya başladım. Fakat okuduğum okuldaki hocalarım bana İslâmî İlimler’e daha yatkın olduğumu, muhakkak bu alana yoğunlaşmam gerektiğini söylediler. Bana hep bu yönde akıl verdiler. Şimdi çok doğru bir karar verdiğimi anlıyorum.

Gana’daki inanç sistemi nasıl?

Gana’da her dine mensup insan var, resmî bir dîni yok. Müslüman’ı da var Hristiyan’ı da, ateisti de. Müslümanlar Gana’da seviliyor gibi gözükse de ben pek sevildiğimizi düşünmüyorum. Savaş durumu yok ama Müslümanlar arasında bir birlik de yok. Ben Türkiye’ye geldikten sonra anladım, burada her şey çok daha farklı. Edirne’ye gittim, Urfa’ya gittim. Müslüman olduğumu söylediğim her esnaf bana çay ısmarlamak istedi. Burada Müslüman Müslüman’ı tutuyor, Gana’da böyle bir şey yok.

Uluslararası alanda makalelerin yayınlanmış, bize biraz bu süreçten bahseder misin?

Katar’da Hamad bin Halifa Üniversitesi’nin düzenlediği Siyer Araştırma Yarışması’na katıldım ve birinci oldum. Ayrıca Guidance of the Messenger Yarışması’nda İslâmîyet’te Devletlerarası İlişkiler konulu makalemle de ödül aldım. İslam ve Cihad, Dört Altın Hadis gibi başlıklarda da yazıyorum. İnsani ve Sosyal Araştırmalar Merkezi’nde (İNSAMER) İngilizce olarak makalelerim yayınlanıyor. Orada da Peygamberimizin devletlerarası ilişkilerinden bahsediyorum. Çünkü dünyada savaşlar ve İslamofobi (İslam korkusu) var. Ben bu algıları değiştirmek, sesimi duyurabildiğim kadar duyurmak istiyorum.

“GANA’DAKİ MÜSLÜMANLARIN BURADA ÖĞRENDİĞİM BİLGİLERE İHTİYACI VAR”

Kariyer planından bahsedelim biraz. Neler yapmak istiyorsun, hedeflerin neler?

İslâmî İlimler veya Medeniyet Araştırmaları alanında yüksek lisans düşünüyorum. Fakat ileri vadedeki hedefim kendi işimi yapmak. Gana’ya dönüp bir araştırma merkezi açmak ve yayınevi kurmak istiyorum. Bu merkezde workshoplar düzenleyip, İslâmî söyleşiler yapmak, dersler vermek istiyorum. Oradakilerin benim burada öğrendiğim bilgilere ihtiyacı var çünkü. İlmi burada öğrenip, yayınevimi Gana’da açacağım.

Gana’daki arkadaşlarına bu Fakülteyi önerir misin peki?

İslâmî İlimler alanında Türkiye’deki en iyi üniversiteyi tercih ettiğimi düşünüyorum. Dünya çapında bilinen öğretim üyelerimiz var. Mevcuttaki hocalarımızla ders yaptığım için çok mutluyum. Okul çıkışlarında da hocalarımızla sohbet etmeye, ders yapmaya, vakit geçirmeye çalışıyorum. Ben Üniversitemize her şey için çok teşekkür ediyorum. Ben yüzde yüz Arapça eğitimini burada buldum. İlk iki senemde burs aldım.

Bir Ganalı olarak Türkiye’de nasıl tepkiler alıyorsun?

Türk insanının tepkileri genel olarak çok güzel. Müslümanım dediğimde, kardeşim diyorlar. Gana’da böyle bir şey yok. Müslüman Müslüman’a kardeşim demiyor. Türkiye’nin her yerinde birbirine sahip çıkan Müslümanları görmek çok güzel bir duygu.

Afrika’yla Türkiye arasındaki farkı nasıl anlatabilirsin? Orada Müslüman olmak ve burada Müslüman olmak arasında ne gibi farklılıklar var?

Buranın resmi dini İslam ama Gana’da öyle bir şey yok. Türklerin bu alanda çok zengin bir tarihi var. Osmanlı İmparatorluğu bunun en güzel örneği, en güzel bağlantısı. Burada camiler, hocalar, vaazlar, her şey düzenli. Gana’daki Müslümanlar arasında bir çatışma var, buradaki Müslümanlar birbirini tutuyor ve seviyor. Gana’da buradaki İslâmîyet kültürünü anlatmak için çalışacağım.  • http://iif.fsm.edu.tr/resimler/upload/20180426_140300105_iOS2018-05-21-04-37-49pm.jpg
  • http://iif.fsm.edu.tr/resimler/upload/20180426_140500410_iOS2018-05-21-04-37-49pm.jpg
  • http://iif.fsm.edu.tr/resimler/upload/20180426_140947439_iOS2018-05-21-04-37-50pm.jpg

Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi